سه شنبه 13 خرداد 1399
صفحه اصلی > آخرين اخبار - جزئيات اخبار
بهره برداری از واحد شماره 2 نیروگاه دز پس از جابجایی ترانسهای قدرت واحدهای 2 و 4

 
به گزارش روابط عمومی شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه دز و به نقل از جاسم تیموری ، معاونت فنی مهندسی این شرکت ، عملیات جابجایی ترانسهای قدرت 2 و 4 و راه اندازی واحد شماره 2 با موفقیت انجام گردید.
تیموری گفت : پس از آسیب وارده به ترانسفورماتور قدرت شماره 2 نیروگاه دز در بهمن ماه سال 97 و خروج این وارد از مدار تولید ، با پیگیریهای بعمل آمده و هماهنگی صورت گرفته با سازمان آب و برق خوزستان ، تصمیم لازم در خصوص جابجایی ترانسهای قدرت 2 و 4 و راه اندازی واحد شماره 2 اتخاذ و پس از عملیات جابجایی ، ترانس واحد شماره 2 این نیروگاه در مورخ 26/2/98 برق دار و در ساعت 21:10 مورخ 29/2/98 پس از انجام آزمایشات مختلف واحد مذکور با شبکه سراسری پارالل گردید0
تیموری افزود : این عملیات به مدت 21 روز با نظارت شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه دز و همکاری شرکت نصب ، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان انجام گردید.
در این عملیات که به دلیل موقعیت خاص نیروگاه دز با دشواری زیادی همراه بود مراحل زیر انجام گردید.
1-دمونتاژ اجزاء مختلف ترانس ها و آماده سازی جهت جابجایی.
2-عملیات جابجایی ترانس شامل : انتقال بوژی و عبور از تونل به نیروگاه ، بارگیری و حمل ترانس (معیوب ) از نیروگاه به منطقه و تخلیه آن و جابجایی ، تخلیه و نصب ترانس 4 به جای ترانس واحد شماره 2
3-عملیات مونتاژ ، اجزاء مختلف ترانس شامل نصب اجزاء مکانیکی و الکتریکی و تعویض برقگیرها ، وایرینگ سیستم کنترل و قدرت و نصب اتصالات فشار قوی و ضعیف ، ساخت و نصب مبدل باسداکتهای ترانس قدیم و جدید و تکمیل روغن و هواگیری .
4-انواع تستهای الکتریکی قبل از راه اندازی و برق دار کردن شامل تستهای ضریب شکست عایقی روغن ،تست FDS ،تست های پات و میگر باسها و... .
5-انواع تستهای الکتریکی و روغن بعد از راه اندازی .
شایان ذکر است قبل و بعد از این عملیات جابجایی ترانس ، تصفیه فیزیکی روغن ترانس تا حصول نتیجه نیز انجام گردید.
این واحد در حال حاضر با حداکثر توان در حال بهره برداری می باشد.
 

 
    گروه خبري   :   خبری تاریخ    :   1398/03/12 تعداد دفعات مشاهده    :   201 بار