شنبه 28 دی 1398
صفحه اصلی > آخرين اخبار - جزئيات اخبار
بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از سد دز در اندیمشک

صبح امروز پنجشنبه 15 فروردین1398، دکتر علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی بمنظور بازدید از سد دز و بررسی میدانی از میزان ورودی و خروجی آب پشت سد و انجام تمهیدات و مدیریت سیلاب وارد اندیمشک شد.
در این دیدار دکتر شریعتی استاندار خوزستان ، دکتر حسنوند نماینده اندیمشک و رئیس کمیسیون انرژی مجلس ، جمعی از مسئولان استان و شهرستان اندیمشک و مدعامل و کارشناسان سد و نیروگاه دز حضور داشتند.
دکتر لاریجانی ضمن بازدید از وضعیت سد دز و گفتگو با مسئولان و کارشناسان گفت :
به اینجا آمدم تا اوضاع سد را از نزدیک ببینم. زیرا حجم زیادی از آبهای ایران وارد خوزستان می شود که استفاده بهینه از آن امری ضروی است. با توجه به بارش های پیش رو ، مدیریت و کنترل آب برای بخشهای مختلف شهرهای خوزستان و ایمنی برای زندگی مردم ضروری است.
وی افزود : با توضیحاتی که شنیدم روی هم رفته وضعیت خوب است و خروجی آب طوری تنظیم می شود که مشکلی برای مردم پایین دست پیش نیاید البته موضوع به میزان نزول بارش های آسمانی پیش رو نیز بستگی دارد،اما تاکنون با محاسباتی که انجام شده ، کنترل عاقلانه ای انجام گرفته است
دکتر لاریجانی در ادامه گفت : با صحبتهایی که با استاندار خوزستان و آقای حسنوند – نماینده اندیمشک – داشتیم توضیحاتی مبنی برای افزایش ارتفاع سد ارائه شد که نیازمند سرمایه گذاری سنگین باشد. اما درمورد سد بختیاری قبلا فکر شده که نیازمند سرمایه گذاری سنگین تری می باشد.
ولی باید از الان فکر کرد تا هم آبهای ورودی کنترل شود و هم ایمنی برای مردم شهرها ایجاد شود و هم استفاده بهینه از آب صورت پذیرد. کشور ما یک منطقه خشک است و از آبهای ورودی باید صحیح استفاده شود.
در مورد افزایش ارتفاع سد دز و ساخت سد بختیاری باید سرمایه گذاری لازم انجام بشود که این پروژه ها میان مدت و بلند مدت است.
امام برای زمان حال با صحبتهایی که استاندار و نمایندگان مجلس شد روشهای جدیدی برای استفاده از آب برای دشت های خوزستان مطرح شده که لازم است در جلسات خوزستان مطرح و کارشناسی بشود. به آقای وزیر نیرو هم گفتم راجع به این موضوع بررسی شود تا در کوتاه مدت تدابیری برای اشراب آبهای زیرسطحی و حداکثر استفاده از آب اندیشیده شود.
وی با اشاره به کنترل سیلاب در خوزستان گفت : روزهای اولی که سیل در استان گلستان پیش آمد ، نگران خوزستان بودم زیرا می دانشم حجم وسیعی از آبها به خوزستان منتهی می شود.
لذا تماس های مکرری با استاندار و وزیر نیرو داشتم . در استان جلسات مستمری هر روز و هر شب گذاشته شد و آقای وزیر نیرو هم مدتی در خوزستان حضور داشتند. با حجم سنگین آبهایی که در بازه زمانی کوتاه وارد خوزستان شد خوشبختانه اوضاع خوب کنترل شد. نمایندگان استان هم همفکری نمودند و در مدیریت بحران ، مجلس و دولت در این استان خورب تصمیم گرفتند. انشاالله با همتی که شده در بارش های جدید هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

 
 
    گروه خبري   :   خبری تاریخ    :   1398/01/15 تعداد دفعات مشاهده    :   121 بار